Tartım İndikatörü ve Dolum İndikatörleri

Tartım indikatörleri (İng. weight indicators), yük hücrelerinden iletilen analog ağırlık bilgisinin kullanıcılar tarafından okunabilecek dijital verilere çevrilmesini sağlayan gösterge sistemidir. Bu yapılarından ötürü onları ağırlık göstergeleri olarak ifade edebiliriz. Tartım indikatörü fiyatları ve dolum indikatörü için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Sass

Tartım Gösterge ve Terminalleri

Tartım İndikatörü Nedir ve Neden Kullanılır?

İndikatör nedir? Tartım indikatörü nedir, tartım indikatörleri neden kullanılır? Tartım indikatörleri yalnızca kendisine iletilen sayıları kullanıcılara gösteren dijital ekranlardan ibaret değildir. Yük hücreleri nesnelerin ağırlığını ölçtüğünde bunu üretim biçimine bağlı olarak farklı şekillerde yaparlar. Örneğin gerinim ölçer yük hücreleri ağırlığı elektriksel bir veriye (mV) çevirerek iletmektedir. Bu verilerin kullanıcılar tarafından anlaşılabilmesi için mutlaka başka bir dönüştürücü daha kullanılması ve kilogram benzeri bir değer olarak gösterilmesi gerekmektedir.

Kullanım prensipleri basit bir temele dayanmaktadır: Yük hücrelerine uygulanan kuvvet, yani ağırlık arttığında tartım indikatörlerine iletilen veri artmakta, aynı şekilde ağırlık azaldığında iletilen veri de azalmaktadır. Ortaya çıkan bu farklılık tartım indikatörünün ekranından takip edilir. Bu sebepten dolayı yük hücresinin doğru sonuç verebilmesi için doğru tartım indikatörü kullanımının önemi büyüktür.

Dolum İndikatörü

Dolum indikatörü, pek çok özelliği bir arada taşıyan indikatörlerden oluşmaktadır. Çok fonksiyonlu dolum indikatörü sayesinde ihtiyaçlarınızı güvenle giderebilirsiniz. Ürün, farklı özellikleri bir arada sunar. Özellikler, kullanıcının istediği şekilde kullanılabilir. Dolumun yavaşlığı veya hızlılığı ayarlanabilir. Çok sayıda özelliği bir arada bulunduran dolum indikatörü ihtiyaçlarınız için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Tartım İndikatörleri Nerelerde Kullanılır? Ağırlık ölçümü yapılan her alanda tartım indikatörlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Tartılan cismin ağırlığının ölçülmesi kadar temel bir işlemden ince ayarlama gerektiren dolum işlemlerine uzanan farklı işlemleri gerçekleştirebilmek için kullanılmaktadır. Yani bir cismin ağırlığının takip edileceği her alanda karşımıza çıkmaktadır.

Endüstriyel kullanımları dışında gündelik hayatımızda tartım indikatörleri ile sürekli iç içeyiz. Bunlar çok daha basit modeller olmalarına rağmen hayatımızı sürekli kolaylaştırıyorlar. Banyo ve mutfak tartıları buna en güzel örnek. Hatta asansörlerdeki aşırı yük kontrol indikatörleri güvenli bir hayat sürmemize katkı sağıyor.

Tartım İndikatörleri ve Çeşitleri

Ağırlık ölçümü yapılan alanların birbirinden farklı gereklileri var ve tek bir model hepsi için yeterli olmuyor. Örneğin hareket kabiliyetinin önemli olduğu alanlarda kablosuz bir model kullanılırken maksimum ağırlığa dikkat etmenin gerektiği bir durumda aşırı yük kontrol indikatörü tercih ediliyor. Bu yüzden pek çok farklı özellikteki tartım indikatörleri ile karşılaşacaksınız. Ayrıca özellikerine göre tartım indikatörleri fiyatı da değişiklik gösterecektir.

Kullanım alanlarına bağlı olarak daha fazla alt kategoriye bölünmesi mümkün ama temelde şu üç kategori bulunmaktadır. Tartım indikatörü çeşitleri şu şekildedir:

Tartım indikatörü kategorisinde yer almaktadır. Bu kategoriler arasından doğru ve kaliteli bir model seçildiğinde kullandığınız yük hücreleri ile kolay entegre olacak, farklı montaj tiplerine uyacak ve pano içindeki diğer elemanlarla bütünleşerek kullanıcılar için rahat ve sorunsuz bir deneyim sunacaktır. Elbette ölçümlerin doğru olarak yapıldığını garanti eden sertifikalı ürünlerden başkasını tercih etmemelisiniz.